ДЕФОРМАЦИИ И КАК ГИ КОРИГИРАМЕ
Crowding - Гъсто подредени зъби
Когато челюстите са тесни, мястото за подреждане на зъбите не достига и те изглеждат неподредени – някои са завъртени, други са разположени по-високо или по-ниско, по-напред или по-назад. За да се подредят, трябва да се създаде място по различни начини – чрез разширение, преместване на някои зъби напред или назад, отнемане на част от емайла в междузъбното пространство (IPR) и дори – посредством вадене някои зъби.
Причините за недостига на място за подреждане могат да са различни:
- обструктивна сънна апнея (obstructive sleep apnea) - детето спи с отворена уста поради стеснение на дихателния път, дължащо се на разраснала се лимфоидна тъкан (сливици). При отваряне на устата по време на сън се нарушава равновесието между вътрешния (език) и външния (устни и бузи) мускулен пояс;
- комбинацията между големи зъби и малки челюсти;
- наличие на свръхбройни зъби (допълнителен зъб - млечен или постоянен, за който няма място в редицата);
- генетични причини.
Spacing - Редки зъби
Редките зъби също са козметичен дефект. При това състояние, на лице е разстояние между зъбите. Лечение може да се приложи посредством "затваряне" на мястото. Това се постига или с преместването на зъбите, или с "надграждането" им (особено, ако са твърде малки) чрез порцеланови фасети или с коронки, или с напластяване с фотополимер ("bonding").
Причините за появата на разстояние между зъбите са разнообразни.
Основните от тях са:
- Смукането на пръст оказва постоянен натиск. Прилагането на тази сила постепенно измества зъбите, създавайки неестетично разстояние;
- Неправилни растеж и развитие на челюстите, ранен / закъснял, неправилен пробив на постоянните зъби;
- Кариозно млечно съзъбие;
- Хирургични причини;
- Малък размер на постоянните зъби;
- Генетични причини;
- Системни заболявания.
Deep Bite + Class II - Дълбока захапка + Дистална захапка
Дълбоката захапка е проблем във вертикална посока и може да се наблюдава самостоятелно или в съчетание с други проблеми. При този вид състояние, горните предни зъби в различна степен "припокриват" короната на долните. Половината от нея (или целите долни зъби) се подреждат в захапка от горните фронтални.
При по-тежки случаи, долните резци често може да се впиват в лигавицата, постилаща небцето зад горните резци (т.нар. "Impinging Bite").
Сред причините за този вид деформация са:
- липсата на достатъчно място за зъбите;
- генетични причини;
- липса на зъбни зародиши;
- вредни навици.
Дълбоката захапка често се съчетава с Class II деформация, при която горната челюст е разположена напред спрямо долната. Class II има две разновидности:
- Class II div 1 - предните горни зъби са издадени силно напред, могат да имат разстояние помежду си, а долната челюст е разположена назад;
- Class II div 2 - предните горни зъби са наклонени силно назад и "блокират" долната челюст назад.
Deep Bite + Class I - Дълбока захапка и правилно развити челюсти
Дълбоката захапка е проблем във вертикална посока и може да се наблюдава самостоятелно или в съчетание с други проблеми. При този вид състояние, горните предни зъби в различна степен "припокриват" короната на долните. Половината от нея (или целите долни зъби) се подреждат в захапка от горните фронтални.
При по-тежки случаи, долните резци често може да се впиват в лигавицата, постилаща небцето зад горните резци (т.нар. "Impinging Bite").
Сред причините за този вид деформация са:
- липсата на достатъчно място за зъбите;
- генетични причини;
- липса на зъбни зародиши;
- вредни навици.
Дълбоката захапка често се съчетава с Class I деформация, при която горната челюст е разположена правилно спрямо долната челюст в предно-задна посока.
Deep Bite + Class II div 1 - Дълбока захапка + дистална захапка и фронтални горни зъби, наклонени напред
При CLASS II DIV 1 горната челюст е напред спрямо долната, а горните фронтални зъби "стърчат" напред. Образува се пространство между горните и долните фронтални зъби, наречено овърджет ("overjet").
При деца, с вреден навик да си смучат пръста, овърджетът може да достигне 13-14 мм. Такива, разположени напред резци, лесно се чупят при травма. Затова често лечението започва в смесено съзъбие, наречено Фаза I ("Phase I").
Във Фаза I започва "борба" с вредния навик (смукане на пръст, неправилно дишане, корекция на обструктивната апнея и др.) и подготовка на челюстите на детето за Фаза II ("Phase II") – лечение в постоянно съзъбие. Целта на лечение във Фаза I е превръщането на тежката деформация в лека и намаляване риска от счупване на резците.
Често CLASS II DIV 1 се съчетава с дълбока захапка, също подлежаща на корекция.
Class III + Mandibular Shift + Deep Bite - Псевдо клас III + Дълбока захапка
При CLASS III долната челюст е разположена напред спрямо горната. Фронталните зъби са в кръстосана захапка т.е горните зъби са разположени зад долните при затворена уста. Когато горните зъби са "припокрити" от долните зъби във вертикална посока в по-голяма степен, CLASS III се съчетава с дълбока захапка.
При правилно развити челюсти понякога пациентът принудително изнася долната челюст напред и челюстите се намират в съотношение CLASS III. Това се нарича "Mandibular shift". Съчетанието между "Mandibular shift" и CLASS III често е наричано и "Pseudo Class III".
Тази деформация следва да бъде коригирана при първа възможност – без отлагане.
Hypodontia - Хиподонтия
Хиподонтия означава липса на зародиш на зъб. Открива се на панорамна снимка. Често липсват страничните резци в горната челюст и петите – в долната.
Лечението налага да се вземе решение – дали да се "затвори" мястото на липсващите зъби, или да бъде запазено до завършване на растежа, когато е възможно поставянето на имплант и коронка върху него или на мост върху съседните зъби.
Когато се избере опцията "затваряне на пространствата" се налагат и допълнителни естетични процедури (при липса на втори горен зъб – третият горен "имитира" неговата форма).
Когато лечението цели запазване на мястото на липсващия зъб, след подреждане на зъбите е необходимо поставянето на местопазител – минимум до 18-годишна възраст.
Hyperodontia - Свръхбройни зъби
Хиперодонтията представлява наличието на повече от нормалния брой зъби. Човешкото съзъбие се състои от 20 млечни и 32 постоянни зъба. Хиперодонтията може да се наблюдава и във временно, и в постоянно съзъбие. Броят на допълнителните зародиши може да бъде едни или повече.
Медиоденс (Mediodens) е терминът за свръхброен зъб или зъби, които се откриват в областт на предните горни зъби. Често те са с атипична форма на коранката и корена. Медиоденс пречат на нормалния пробив на постоянните горни резци. ТЕРМИНЪТ ЗА СВРЪХБРОЕН ЗЪБ ИЛИ ЗЪБИ, КОИТО СЕ
Причините за хиперодонтията най-често са наследствени. Тя причинява неправилен пробев на останалите зъби - може да го възпрепятства или да го задържи.
Това, от своя страна, води до:
- изкривяване на зъбните дъги;
- поява на видими пространства между зъбите.
Често се наблюдава наличието на свръхброен страничен горен резец, свръхброен трети премолар (предкътник), свръхбройни мъдреци и др. Лечението на хиперодонтията се състои в отстраняването на свръхбройните зъби и подреждането на съзъбието. Състоянието изисква хирургична интервенция.
Cross bite - Кръстосана захапка
Кръстосаната захапка може да бъде на един или няколко зъба. Засяга както предните, така и страничните зъби. Кръстосаната захапка "блокира" нормалните движения на долната челюст. Води до неправилно изтриване на съответните зъби. Тя предизвиква функционални, естетични и травматични изменения в съзъбието.
Сред причините за появата на този вид деформация са:
- наследствени;
- вредни навици;
- неправилна резорбция на корена на млечните зъби;
- тесни челюсти;
- и други.
Кръстосаната захапка следва да бъде коригирана ортодонтски още в периода на смесено съзъбие.
Impacted teeth - Ретинирани зъби
Ретинираните (непоникнали) зъби остават в коста, вместо да пробият по нормален начин на правилното място. Те се откриват на ретнгенова снимка във временно, смесено и постоянно съзъбие.
Ретинираните (непоникнали) зъби могат да са безсимптомни, но могат да бъдат и причина за дискомфорт и различни усложнения. Те представляват естетичен проблем, когато във видимата област от усмивката липсва непробилия зъб.
Сред причите за този вид деформация са:
- наследствени;
- липса на място;
- ектопично (отдалечено) разположен от нормалното място зъбен зародиш;
- хирургични причини;
- и други.
Състоянието изисква хирургична намеса и/или ортодонтска корекция.
Open bite + Class I - Отворена захапка + Клас I
Нормално горните предни зъби припокриват долните във вертикална посока. Когато обаче горните зъби отстоят от долните се наблюдава т.нар. отворена захапка. Ако режещите ръбове на горните резци са на нивото на режещите ръбове на долните, захапката се нарича ръбцова.
Много рядко се наблюдава отворена захапка при страничните зъби, която вероятно се дължи на интерпозиране на езика между дъвкателните зъби.
Отворената захапка във фронта често се дължи на:
- вредни навици;
- устно дишане;
- обструктивна апнея;
- алергични проблеми;
- тесни челюсти;
- наследственост;
- хиподонтия;
- неправилен растеж и развитие на челюстите;
- хирургични причини;
- и други.
При отворена захапка често се констатира неправилно положение на езика между предните фронтални зъби. Могат да се открият къс френолум на горната устна и/или езика. Често е на лице и намален тонус на орбикуларния мускул.
Отворената захапка изисква ортодонтска и (понякога) хирургична намеса. Понякога в лечението се включват и специалисти по УНГ и алерголози. Пациентът трябва да положи и допълнителни усилия за отстраняване на вредните навици и редовно да прави миогимнастика.
OPEN BITE + CLASS II - ОТВОРЕНА ЗАХАПКА + КЛАС II
Отворената захапка може да се съчетае с Class II. При Клас II долната челюст е разположена назад спрямо горната.
Наблюдават се различни подтипове:
- преразвита горна челюст и нормална долна;
- нормално развита горна челюст и недоразвита долна;
- преразвита горна челюст и недоразвита долна.
- дисталната захапка (Клас II) се отразява на профила на пациента (брадичката е разположена назад). Овторената пък създава неестетичното усещане за удължаване на лицето. Възможно е пациентът да не успява да допира горната и долната си устна или да прави това с усилие (muscle strain at lip closure).
Лечението понякога изисква комплексен подход, включващ ортодонска корекция и хирургична намеса.
OPEN BITE + CLASS III - ОТВОРЕНА ЗАХАПКА + КЛАС III
Отворената захапка може да се съчетае с Class III. При Клас III долната челюст е разположена напред спрямо горната.
Наблюдават се различни подтипове:
- недоразвита горна челюст и нормална долна;
- нормално развита горна челюст и преразвита долна;
- недоразвита горна челюст и преразвита долна.
Клас III се отразява на профила на пациента (брадичката е разположена напред). Овторената захапка създава неестетичното усещане за удължаване на лицето. Възможно е пациентът да не успява да затваря устата си.
Лечението понякога изисква комплексен подход, включващ ортодонска корекция и хирургична намеса.
Class III - Прогения
При Клас III долната челюст е разположена напред спрямо горната в предно-задна посока. Възможно е да се съчетае с отворена или дълбока захапка във вертикална посока.
Деформацията има различни подтипове:
- недоразвита горна челюст и нормална долна;
- нормално развита горна челюст и преразвита долна;
- недоразвита горна челюст и преразвита долна.
Съществува истинска и псевдо прогения. Първият тип често е наслеедствен. Псевдо прогенията нерядко се дължи на предварителни контакти и блокажи, които принуждават пациента да изнесе долната челюст напред, а може и леко встрани, с цел максимална интеркуспидация (максимален брой контакти) при дъвчене.