Гризането на нокти - една от причините за изместването напред на горните резци


Некоригираните във времето вредни навици сред децата, освен че са некрасиви, са сред водещите причини за изкривяване на зъбите. Нека поясним и кои привички на мъниците се отразяват зле на денталното им здраве.
Част от репертоара с вредни навици сред малчуганите е:
- гризането на ноктите;
- смукането на пръст или език;
- гризането на чужд предмет (като химикалка, биберон и много други).
Какво обаче се случва в детската уста благодарение на лошите привички?
Чрез леките, но постоянно действащи сили, малките "ортодонти" преместват сами зъбите си. Така постепенно те стават причина за формирането на зъбно-челюстни деформации. В зависимост от посоката на натиск от страна на детските пръсти или предметите, зъбите се преместват и изкривяват. Най-често при гризането на нокти или смукането на пръст, горните резци се накланят напред, а долните – навътре към езика. Получават се и разстояния между зъбите. Възможно е горната челюст да се преразвие, а долната да изостане в растежа си.
Колкото по-дълго е въздействието на вредния навик върху зъбите, толкова по-сериозно е изместването им. Детето не може да допира устните си. Стои и спи с отворена уста. Устните и бузите не упражняват правилно налягане върху зъбите. Преобладава натискът от страна на езика. Нарушава се равновесието между външния (устни и бузи) и вътрешния (език) мускулен пояс. Възможна е и появата на лек дефект при изговарянето и артикулацията на определени звуци.
За щастие, от споменатите по-горе постоянно действащи сили се възползват и ортодонтите. Чрез тях те поправят последиците от вредните навици сред децата. Техните лечебни средства са ортодонтските апарати - алайнери, брекети и други. На борбата с вредните привички при малчуганите е посветен съществен дял от ортодонтската профилактика. Колкото по-рано бъдат открити и отстранени те, толкова вредното им въздействие е по-незначително. При отстраняване на вредния навик дори е възможно пълно възстановяване и без намесата на ортодонт. За съжаление при дълго въздействие на лошите привички се налага намесата на екип от специалисти. Той следва да положи усилия за възстановяването на формата и функцията на зъбно-челюстния апарат.
Сред специалистите, които помагат с работата си на ортодонтите са: педиатри, алерголози, специалисти по УНГ, логопеди, лицево-челюстни хирурзи, специалисти по постурална медицина и лаборатории, изследващи съня.
В заключение, можем да изтъкнем следното: детските зъбно-челюстни деформации могат да бъдат коригирани, но когато въздействието на вредните навици продължава, резултатите от ортодонтското лечение могат да се компрометират.